Rekrutacja na specjalność Przetwarzanie brzegowe
Zapraszamy na studia magisterskie na specjalności Przetwarzanie brzegowe, którą współtworzymy z Intelem: Rekrutacja. Wspólnie z życzliwą kadrą dydaktyczną poznasz najnowsze technologie z pogranicza AI i elektroniki, weźmiesz udział w zajęciach prowadzonych przez inżynierów z branży IT, zrealizujesz ciekawe projekty wdrożeniowe oraz pracę dyplomową we współpracy z programistami z gdańskiego oddziału Intela. Więcej na temat specjalności: Przetwarzanie brzegowe.
Szymon Szczęsny dnia 21.01.2024 0:03
Pracownia Nurocybernetyki i Inżynierii Mikrosystemów
Ruszyła strona Pracowni Neurocybernetyki i Inżynierii Mikrosystemów, której kadrę stanowią pracownicy z naszego zespołu. Pracownia jest miejscem, w którym realizowane są interdyscyplinarne projekty badawcze. Obecnie realizujemy 3 granty w tematyce: modelowania elementów wykonawczych robotyki miękkiej, zastosowania metod AI do wczesnej diagnostyki jaskry oraz zaawansowanych metod przedkrzemowego projektowania układów cyfrowych. Bardzo cieszy nas fakt, że wykonawcami w grantach - oprócz pracowników Uczelni - są także nasi Studenci. Zachęcamy do odwiedzenia strony pracowni, gdzie opisano realizowane projekty. Zapraszamy również do naukowej współpracy zwłaszcza w takich obszarach jak neurocybernetyka, mikroelektronika, AI czy bezpieczeństwo sprzętowe.
Szymon Szczęsny dnia 01.12.2023 8:47
Grant Intel Labs
W ostatnich dniach udało się nam sfinalizować umowę z Intel Labs na realizację grantu "Pre-Silicon Design and Verification at PUT". Jest to największy projekt realizowany do tej pory przez Politechnikę Poznańską we współpracy z firmą Intel. W ramach grantu kształceni będą przyszli inżynierowie VLSI. Pierwsze kursy dla naszych Studentów wystartują w październiku 2024 r. Natomiast już na wiosnę 2024 r. zapraszamy Was na warsztaty w tematyce "RTL to GDS synthesis". Ciekawią Ciebie tematy związane z układami scalonymi, technologiami CMOS i akceleratorami obliczeń? Śledź naszą stronę. Już niebawem zaczniemy umieszczać na niej pierwsze materiały szkoleniowe.
Szymon Szczęsny dnia 25.09.2023 18:25
Interdyscyplinarny Grant Rektora
Miło nam poinformować o naszej wygranej w konkursie na Interdyscyplinarne Granty Rektora Politechniki Poznańskiej. Tytuł nagrodzonego projektu: „Rozwój metod wytwarzania i modelowania zintegrowanych siłowników miękkich wykonanych z wykorzystaniem DEAP oraz MRE”. Grant dotyczy analizy elementów wykonawczych robotyki miękkiej („soft robotics”). W badaniach wykorzystywane są inteligentne materiały używane m.in. do produkcji sztucznych mięśni oraz metody sztucznej inteligencji do modelowania i diagnozowania uszkodzeń w procesie produkcji siłowników. Projekt realizowany jest przez trzy wydziały Politechniki Poznańskiej: Wydział Informatyki i Telekomunikacji, Wydział Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki oraz Wydział Technologii Chemicznej.
Szymon Szczęsny dnia 05.04.2023 16:27
Nasz zespół od lat prowadzi interdyscyplinarne badania w dwóch obszarach: Edge Computing and Artificial Intelligence. Jesteśmy autorami kilkudziesięciu artykułów naukowych w prestiżowych czasopismach o międzynarodowym zasięgu, kształcimy doktorów w ramach Szkoły Doktorskiej, prowadzimy projekty badawcze i łączymy naszą działalność naukową z pracą dydaktyczną.
Wiodącym obszarem naszych badań jest akceleracja obliczeń dla masywnych danych w technikach sensorowych. Wykorzystujemy akceleratory wykonane w różnych technologiach – od procesorów graficznych (GPU), poprzez układy o rekonfigurowalnej architekturze (FPGA), aż po dedykowane układy scalone (CMOS). Posiadamy ponad 20 letnie doświadczenie w projektowaniu systemów do analizy sygnałów biomedycznych, obrazów, strumieni video. Współpracujemy z europejskimi ośrodkami badawczymi oraz z otoczeniem gospodarczym. Realizowaliśmy staże przemysłowe i naukowe w zakresie sprzętowego przetwarzania danych. Naszą ofertę dydaktyczną dla studentów opieramy z jednej strony na doświadczeniu w realizacji projektów naukowych, a z drugiej strony na wieloletniej współpracy z przemysłem. Prowadzimy kursy w zakresie sprzętowej informatyki, przetwarzania brzegowego, systemów wbudowanych i nanometrowych technologii CMOS.
Szczególnym obszarem naszych zainteresowań są dziś inspirowane biologią sieci neuronowe. Prowadzimy badania w zakresie poprawy efektywności współczesnych systemów AI poprzez adaptację mechanizmów obserwowanych w naturze do problemów inżynierskich. Rozwijamy nowe architektury sieci biologicznych, implementujemy implanty ludzkich neuronów w technologiach półprzewodnikowych i rozwijamy frameworki do syntezy sieci impulsujących (SNN) z wykorzystaniem procesorów graficznych (GPU).
Każdego roku realizujemy wiele prac dyplomowych w obszarze sprzętowej informatyki i sieci SNN. Zachęcamy do zapoznania się z aktualną ofertą tematów prac magisterskich.
Zapraszamy również do kontaktu osoby zainteresowane udziałem w aktualnie realizowanych projektach badawczych.
Szymon Szczęsny 11.12.2021 18:34